πολυτεχνειο 23

«17η Νοέμβρη 1973» … 50 χρόνια μετά…

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 17 Νοέμβρη , πραγματοποιήθηκε η γιορτή του Πολυτεχνείου και τιμήθηκε η συμπλήρωση των 50 χρόνων από την ιστορική εξέγερση των φοιτητών εναντίον της Χούντας των Συνταγματαρχών.  Παρακολουθήσαμε το χρονικό των γεγονότων συνοδευόμενο με πεζά κείμενα και ποιήματα. Προβλήθηκαν βίντεο της εποχής όπου ακούστηκαν τα συνθήματα « Εδώ Πολυτεχνείο », « Ψωμί , Παιδεία, Ελευθερία »  και βιώσαμε έντονα συναισθήματα συγκίνησης και υπερηφάνειας  για  την αντίσταση των φοιτητών που έσπασαν τη σιωπή του φόβου, απέναντι στη βία και τον αυταρχισμό της δικτατορίας.

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας και τις συναδέλφους εκπαιδευτικούς  Συμεωνίδου Μάρθα και Γιατράκη Μαρία που  πραγματοποίησαν τη γιορτή.