ΓΙΤΑΝΑ
Εκπαιδευτικά προγράμματα

Με τη Φιλίστα στο αρχαίο θέατρο Γιτάνων

Στις 3 Μαίου η Α τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας «Με τη Φιλίστα στο αρχαίο θέατρο Γιτάνων». Ήταν μια ευχάριστα εποικοδομητική μέρα στον ανθισμένο αρχαιολογικό χώρο! Οι μαθητές έμαθαν για το αρχαίο θέατρο και τη λειτουργία του, έπαιξαν αποσπάσματα από τον Δύσκολο του Μενάνδρου και  σχημάτισαν ομάδες που διαγωνίστηκαν με ενθουσιασμό σε παιχνίδι γνώσεων. Ευχαριστούμε την Αρχαιολόγο Θεοδώρα Λάζου και την Μουσειολόγο Ευτυχία Παρισσοπούλου! Υλοποίησαν ένα απόλυτα πετυχημένο πρόγραμμα που αποδεικνύει ότι τα παιδιά μπορούν να μαθαίνουν  διασκεδάζοντας και να έχουν μια πολύ θετική βιωματική επαφή με τα μνημεία ζωντανεύοντας τους αρχαιολογικούς χώρους.