μετωπο 1

Εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940, τίμησε σήμερα το 2ο Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας, με την πραγματοποίηση της καθιερωμένης γιορτής στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου. Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Αναστασιάδη Ευφροσύνη και Πασσαλή Καλλιόπη.

Οι μαθητές που συμμετείχαν, ζωντάνεψαν τα γεγονότα τού Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα διαβάζοντας αποσπάσματα από το μυθιστόρημα “Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου” της Άλκης Ζέη. Τη γιορτή πλαισίωσαν τραγούδια από τη χορωδία και την ορχήστρα του σχολείου.

Ακολούθησε η τελετή παράδοσης της σημαίας, ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών για το σχολικό έτος 2023-24 και η απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων.

Ακολουθεί σχετικό φωτογραφικό υλικό.