ΓΙΤΑΝΑ
Εκπαιδευτικά προγράμματα

Αρχαίο θέατρο Γιτάνων

Οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας την 1/11/2023 βρέθηκαν στα αρχαία Γίτανα και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας “Με τη Φιλίστα στο αρχαίο θέατρο Γιτάνων”. Γνώρισαν την ιστορία και την πολεοδομική διάταξη της πόλης, ήρθαν σε επαφή με την δραματική τέχνη κατά την αρχαιότητα και έμαθαν για την αρχιτεκτονική ενός αρχαίου θεάτρου. Χάρη στο εμπνευσμένο αυτό πρόγραμμα τα παιδιά έμαθαν με βιωματικό τρόπο, κατανόησαν περισσότερα χάρη στο πλούσιο εποπτικό υλικό και διασκέδασαν συμμετέχοντας σε διαγωνισμό γνώσεων. Η δική μας συμβολή στη συνάντηση αυτή ήταν η παρουσίαση από τον Θεατρικό όμιλο του σχολείου (Active Members )μιας ελεύθερης διασκευής της Ελένης του Ευριπίδη, που μπορείτε να παρακολουθήσετε στο αναρτημένο βίντεο.  Ευχαριστούμε θερμά τις αρχαιολόγους Θεοδώρα Λάζου και Ευτυχία Παρισσοπούλου που μας υποδέχτηκαν και ενίσχυσαν τη σχέση των μαθητών μας με τον πολιτισμό.

Προετοιμασία Προγράμματος: Αναστασιάδη Ευφροσύνη

Διδασκαλία Ομίλου : Ρεντζεπέρη Άννα